BLOG

Yazan: Engin ÖZER (Konuk Yazar)

Video Görüntüleme Teknolojileriyle Yangın Algılama

Yangın algılama ve alarm sistemi bir can güvenliği sistemidir. Yangın alarm sisteminde ortaya çıkabilecek bir problem insan hayatına mal olabilir. Bu yüzden yangın alarm sistemleri gerek üretim gerekse sertifikasyon aşamalarında çok zorlu testlerden geçirilmektedir. Tüm zayıf akım sistemleri arasında en zorlu testlerden geçirilerek sertifikalandırılan sistem, yangın alarm sistemidir.

Ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından Avrupa genelinde kabul edilmiş ve uygulanmakta olan EN-54 yangın algılama ve alarm sistemleri standardı ve malzemelerin teknik özellikleri ve performans değerlerini belirten alt bölümleri kabul edilmiş ve dilimize çevrilerek yayınlanmıştır.

Kamera sistemleri (CCTV) Amerikan NFPA standartlarına kısmen girmeyi başarmıştır ancak henüz EN-54 standartlarına girmeyi başaramadı. Ama bu yönde çok ciddi teknolojik gelişmeler göstermektedir.

CCTV ve Yangın Algılama Entegrasyonu 

Kamera sistemleri günümüze büyük oranda doğrulama amaçlı kullanılmaktadır. Bir yangın detektöründen alarm geldiğinde otomatik olarak ya da el ile bölgeyi gören kamera ekrana getirilmekte ve olay mahallinde yangın olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Video Analiz Sistemleriyle Yangın Algılama 

Kamera görüntülerini analiz eden yazılımlar, aldıkları görüntülerde alev veya duman olup olmadığı anlayabilir ve anında alarm verebilmektedir.

Yanan bir obje genellikle önce duman çıkarır. Bu yazılımlar yangın daha duman aşamasındayken alarm üretebilmektedir. Türkiye’de ormanların gözlem istasyonlarında bu yazılımlar çalışmakta ve bu şekilde orman yangınlarına hızlıca müdahale edilebilmektedir.

Termal Kameralar ve Yangın Algılama 

Termal Kameralar da yangın algılamada kullanılmaktadır. Bu tip kameralar çok yüksek doğrulukla alevi tespit edebilmektedir. Teknik olarak 1 adet pikselinde bile alev görse alarm üretebilmektedir.

Termal kameralar ayrıca termometre gibi kullanılabilmektedir. Kamera bakış alanındaki birden fazla noktada ısı değerlerini ekranda gösterebilmektedir. Bu ısı değerlerinde izin verilenden fazla artış ya da azalış olduğunda alarm kabul edip ilgili birimleri uyarabilmektedir.

Günümüzde kamera sistemlerinin kullanımı gittikçe artmaktadır. Bu CCTV çağında, video görüntülerini birden çok amaç için kullanma imkânı bizlere birçok avantaj sunar. Alev ve duman analiz teknolojisinin geliştirilmesi, video ihtiyacına büyük değer katmakla birlikte, daha da önemlisi, yangından korunmada önemli bir adım atılmasını sağlamaktadır. CCTV teknolojisi, tipik yangın alarm sistemleri tarafından etkili bir şekilde karşılanamayan birçok uygulamada avantaj sağlayacaktır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Merak ettiğiniz konularda sizlere detaylı bilgi vermekten memnuniyet duyarız