BLOG

Yazan: Cenk CEYLAN


MTH Mühendislik firmasının kuruluşu 1995 olmakla birlikte, deneyimleri 1979 yılına kadar dayanıyor. Deneyimli kadrosuyla, resmi ihaleli işler ve özel sektörde olmak üzere ağırlıkla okul, hastane, otel ve toplu konut projelerinin elektrik elektronik sistemleri için hizmet sunuyor. 2014 yılından beri MTH’nin Elektrik Elektronik Mühendisi olan Fahri Cihan İbrahimoğlu ile beton üretim tesisindeki başarı hikayelerini konuştuk.

 

Hatalı Alarmlar, Algılama Sistemine Güveni Kaybettirmişti

 

Müşterimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin alt yapı beton üretim şirketlerinden birisi. Tuzla’da bulunan yaklaşık 250 dönüm araziye kurulu 68 dağınık yapıdan oluşan tesislerinin, yangın algılama ve ihbar sistemi ihtiyaçlarına yönelik anahtar teslim kurulum yaptık. Satış sonrası bakım çalışmaları kapsamında hizmet vermeye devam ediyoruz.

 

Bizimle çalışmaya başlamadan önce, tesisin farklı binalarında lokal yangın algılama sistemleri mevcuttu. Fakat hatalı alarm sıklığı sebebiyle sisteme güvenleri kalmamıştı. Sistemin network çalışmaması, hatalı veya doğru alarm esnasında sisteme müdahalelerde gecikmeler yaşanmasına sebep oluyordu. Sonuçta, panellerin enerji kaynakları bile sökülerek sistem kapatılmış ve kullanılmamaktaydı.

 

ZİTON ZP2 Serisi Ürünlerimiz ile Yaşanan Sorunları Çözdük

 

Tesisteki alt yapının yetersizliği ve binalar arasındaki uzak mesafeler sebebiyle sağlıklı bir kablolu iletişim sağlamak zordu. Kablolu haberleşme yerine TCP/IP destekli Ziton ZP2 Serisi panel ve saha cihazlarının montaj ve devreye alma çalışmasını yaptık. Bu ürünümüz sayesinde müşterimizin yaşadığı haberleşme ve hatalı alarm sorununu çözüme kavuşturduk. Kurduğumuz algılama sistemi ve kontrol panellerinin, tesisin Güvenlik Merkezine kurduğumuz Grafik İzleme Yazılımından kontrol edilip izlenmesini sağladık. Bu sayede hatalı veya gerçek alarm durumunda hızlı ve doğru bilgi akışı alınmasını ve çok daha kısa sürede müdahale edilebilmesi imkânı sunduk.

 

AVEKA’nın Hızlı Eğitim ve Ürün Desteğiyle Müşterimize Kısa Sürede Çözüm Sunduk

 

Müşterimizin talepleri doğrultusunda önerebileceğimiz ürünlerle ilgili detaylı bilgiyi AVEKA ekibinden aldık. Ürünlerin test sunumunu yaparken de bize eşlik ettiler ve ürüne ait tüm dokümanları hızlıca temin ederek müşteriye sunmamızı sağladılar. Müşteriden onay alma işlemleri ardından, sistem kurulumu ve devreye alma eğitimlerimizi de AVEKA ekibinden aldık. Saha şartlarının getirdiği teknik aksaklık durumlarında yine kendilerinin telefon ve gerektiğinde saha desteği sunması ile müşterimize hızlı çözüm üretebildik. AVEKA ekibinin bu yaklaşımı ile sistemi hızlı ve sorunsuz bir şekilde kurup müşterimize teslim ettik.

 

Memnuniyetle Sonuçlanan Çalışmamız, Müşterimizin Diğer Tesislerinde de Devam Edebilir

 

Kurduğumuz bu sistem, tesis yöneticileri tarafından beğenildi. Aynı üretim tesisinin farklı adreslerine yönelik çözüm önerilerimiz için ayrıca bir toplantı düzenledik. Sunduğumuz hizmet ve yeni önerilerimiz, müşterimizle ilişkimizin iyi ve verimli olmasına zemin hazırladı. 

 

Fahri Cihan İBRAHİMOĞLU

MTH Mühendislik Proje Müdürü

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Merak ettiğiniz konularda sizlere detaylı bilgi vermekten memnuniyet duyarız